Zdroj: ÚKZÚZ
Výsledky monitoringu výskytu škodlivých organismů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) potvrdily mírný nárůst populací hraboše polního. Z celorepublikového průměru 281 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha) v srpnu stouply hodnoty v září na 329 AVN/ha, což představuje 1,14ti násobek prahu škodlivosti dle jeho přepočtu napříč sledovanými plodinami. Přestože stav hraboše polního spíše stagnuje, riziko vzniku lokálních škod je možné očekávat, a to především v krajích Středočeský, Olomoucký, Ústecký a Zlínský.
Inspektoři ÚKZÚZ monitorovali v září ve zvýšené intenzitě výskyt hraboše polního jak v jednoletých plodinách, včetně nově založených ozimů, tak v trvalých porostech. Zhruba polovina pozorování byla provedena v trvalých travních porostech, v sadech a v krmných plodinách po seči. Průměrné hodnoty v jednoletých kulturách dosáhly 145 AVN/ha (tj. 0,7násobku aktuálního prahu škodlivosti, tj. 200 AVN/ha). Průměrný počet AVN/ha v ostatních monitorovaných plodinách činil 580, což odpovídá hodnotě 1,5násobku aktuálního prahu škodlivosti (ten od září představuje 400 AVN/ha pro plodiny starší jednoho roku).
Lokálně hrozí škody v porostech krmných plodin. Jisté riziko mohou od září představovat meziplodiny a nové osevy řepky, kde lze pozorovat nárůst populací. Vyšší počty jsou patrné v krmných porostech na Prostějovsku, Přerovsku, Kroměřížsku, Kolínsku, Nymbursku nebo na Kutnohorsku.
Riziko ohrožení porostů hrabošem polním klesá v celé ČR. Lokálně se mohou objevovat škody v plodinách pěstovaných ve Středočeském, Olomouckém Ústeckém a Zlínském kraji. Nejvyšší výskyty, přesahující i 9 000 AVN/ha (více jak 20ti násobek prahu škodlivosti), byly v září zjištěny v porostech vojtěšek na Kolínsku.
Lokálně zvýšené hodnoty populací v tomto období nejsou neobvyklé. Při trvajících problémech s hraboši je možné využít aplikace rodenticidů do nor v základní dávce 2 kg/ha. Aplikovat lze v místech, kde to umožňují podmínky porostu a po seči.
Připomínáme, že aplikace přípravku musí být nahlášena ÚKZÚZ nejpozději 3 dny před jejím zahájením.
Aktuální vývoj populací hraboše polního můžete nepřetržitě sledovat na Rostlinolékařském portálu ÚKZÚZ.