Vydry v Beskydech hynou pod koly aut. Kvůli málo prostupné krajině

Vydry v Beskydech hynou pod koly aut. Kvůli málo prostupné krajině

Před čtrnácti dny byla na silnici u Frýdlantu nad Ostravicí nalezena mrtvá vydra. Minulý týden nedaleko Rožnova pod Radhoštěm další. Doplatily na bariéry v krajině, jako jsou silnice či rozšiřující se zástavba. „V České republice je ročně na silnicích nalezeno kolem padesátky těchto krásných zvířat, skutečný počet usmrcených vyder ale bude mnohonásobně vyšší,“ říká Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny. K dispozici je publikace, která popisuje, jak střety vyder s auty minimalizovat.

„V Beskydech střety divokých zvířat s auty nejsou nic výjimečného. Předloni tu byli sraženi dva rysové, v roce 2013 vlk. Počty drobnějších živočichů, jako jsou žáby, ježci či kuny, samozřejmě neznáme,“ vysvětluje František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Beskydy. „Klíčové je, aby se při stavbách nových a při rekonstrukci starších silnic na zvířata myslelo.“

„Počet mrtvých vyder narůstá s tím, jak houstne provoz. Místa střetů se průběžně vyhodnocují. Tam, kde zvířata hynou opakovaně, se hledají řešení,“ vysvětluje Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který se problematikou dlouhodobě zabývá. Třeba při modernizaci D1 se zrekonstruovaly některé mostky tak, aby pod nimi vydry mohly procházet. „Vydra může denně urazit až dvacet kilometrů, takže pravděpodobnost, že narazí na silnici, je opravdu vysoká. Ve spolupráci se sdružením Alka Wildlife jsme proto připravili publikaci, která obsahuje mapu kritických míst a popisuje, jak se dají střety vyder s auty minimalizovat.“ Publikace je dostupná v příloze pod textem.

Vydra říční je celoevropsky chráněná lasicovitá šelma, výborně přizpůsobená pobytu ve vodě. Její tělo pokrývá velice hustá srst, mezi prsty má plovací blány. Během 20. století počet vyder u nás i v celé Evropě důsledkem lovu, znečištění vod a špatné potravní nabídky výrazně klesl. Zhruba od konce 80. let 20. století jejich počty v ČR pomalu stoupají. Vydra však u nás stále neobývá svůj celý původní areál a její populace je pořád zranitelná, právě zejména kvůli narůstajícím kolizím s automobily a nelegálnímu lovu.