Veterináři našli letos poprvé u divočáka parazita svalovce

Veterináři našli letos poprvé u divočáka parazita svalovce

Letos byl poprvé v České republice znovu potvrzený parazit svalovec u divočáka. 

Letos byl poprvé v České republice znovu potvrzený parazit svalovec u divočáka. Veterináři jej nalezli u uloveného prasete v Libereckém kraji v katastrálním území Oldřichov v Hájích. Konzumace nakaženého masa, které není dostatečně tepelně zpracováno, může u lidí vyvolat trichinelózu. Ve výjimečných případech je toto onemocnění smrtelné, k poslednímu úmrtí na území ČR však došlo v 50. letech minulého století. Tělo nakaženého divočáka bylo zlikvidováno. Informoval o tom zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.*

Svalovec (Trichinella) u domácích zvířat parazituje nejčastěji u prasat, psů, koček a koní. U divokých zvířat hlavně u divokých prasat, drobných hlodavců, lišek, nutrií, tchořů, jezevců, vlků, medvědů, hyen nebo lvů. V tuzemském klimatu se problém týká hlavně divočáků, u domácích prasat se svalovec v českých chovech nevyskytuje. U volně žijícího divočáka byl naposledy potvrzený loni v prosinci.

„Dotčenému mysliveckému sdružení bude formou mimořádných veterinárních opatření mimo jiné stanovena tříměsíční pozorovací doba. Součástí bude také povinnost vyšetřovat na trichinelu kromě divokých prasat také další živočišné druhy vnímavé na tuto nákazu,“ dodal Majer. Bude se to týkat kromě domácích prasat také lišek a jezevců.

V ČR jsou povinně na svalovce vyšetřována všechna ulovená divoká prasata a na jatkách porážená domácí prasata a koně. V loňském roce tak veterináři vyšetřili 164 000 divokých prasat, ve čtyřech případech byl nález pozitivní, jednou šlo o divočáka dovezeného z Polska. Letos zatím veterináři vyšetřili 107 000 kusů divokých prasat, z toho přes 2000 v Libereckém kraji. Vyšetření odlovených divočáků platí podle Majera stát.

Zdroj: Eva Selfertová

Zemědělec.cz