PODMÍNKY PRO VSTUP DO ČR OD 5.2.2021

PODMÍNKY PRO VSTUP DO ČR OD 5.2.2021

PODMÍNKY PRO VSTUP DO ČR OD 5.2.2021

Nová pravidla se vztahují jak na příjezd cizinců, tak na návrat českých občanů a rezidentů zpět do České republiky. 

Hlavním důvodem úpravy je reakce na nové a více infekční mutace koronaviru a koordinaci v této otázce na úrovni EU. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve své zprávě hodnotí nynější riziko komunitního přenosu v rámci celé Evropy jako velmi vysoké a vyzývá ke zpřísnění cestovních opatření, včetně omezení cest, jež nejsou nezbytně nutné.

  • Nově se zavádí tzv. tmavě červená – vysoce riziková – kategorie, na cesty z nichž se budou aplikovat nejpřísnější epidemiologická opatření. To znamená povinné předložení prvního PCR testu ne staršího než 48 hodin před vstupem a následně druhého PCR testu provedeného v ČR nejdříve pátý den od vstupu. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace.
  • V případě cest z oranžových a červených zemí bude povinnost předložit před vstupem antigenní, nebo PCR test ne starší než 48 hodin. V případě červených zemí pak musí osoba podstoupit druhý PCR test provedený v ČR (lze provést i dříve než pátý den). Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace.
  • Při cestách ze všech těchto kategorií zemí je zároveň povinnost vyplnit elektronický Příjezdový formulář, jehož vyplnění bude společně s testem při vstupu do ČR kontrolováno.
  • Výjimky budou aplikovány zejména na mezinárodní dopravu a pravidelný přeshraniční pohyb za účelem práce (pendleři), studia nebo péče o dítě.
  • Občanům ČR je dále silně nedoporučováno vycestovávat z ČR z jiných než nezbytně nutných důvodů.
  • Již od 31. ledna 2021 je účinné krizové opatření k omezení volného pohybu, kterým byly zakázány cesty cizinců do ČR z jiných než nezbytně nutných důvodů.

Obecná pravidla zobrazuje tabulka níže. Více podrobností se připravuje.

Ochranné opatření účinné od 5. února 2021 a seznam zemí naleznete zde.