Ovocnářství v Dolanech

Ovocnářství v Dolanech

V Dolanech na Náchodsku sklízí višně. Úroda je o polovinu menší než loni

V sadech Zemědělského družstva Dolany na Náchodsku vedl Milan Baják z Českého rozhlasu s radkou Cajnerovou rozhovor o úrodě ovoce v tomto roce. Jak paní Cajnerová uvedla, úroda višní je zhruba o polovinu menší než v minulých letech, pro ovocnáře je navíc velmi složité sehnat dostatek brigádníků. Přitom výplata může být až o pětinu vyšší než v minulém roce.

Množství sčesaného ovoce za den je variabilní. Záleží především na tom, kolik ovoce je na stromě, jaká je kvalita, jakou kvalitu vyžadujeme při tom česání a jak je zručný česáč.

Brigádníci jsou nejen z Královéhradeckého kraje, ale pracují zde také Slováci, Poláci a Ukrajinci. Dříve se to rekrutovalo zejména ze starších ročníků a pak ze studentů. Bohužel v posledních letech ten zájem opadnul. Takže i autobusové linky ze vzdálenějších míst, které ZD Dolany poskytovaly, přestali používat. A momentálně je z českých pracovníků zaměstnáno 12 lidí z celkových 30.

Peníze ve formě odměn se sice pracovníkům přidaly, ale višní je na stromech tak málo, že výdělek prostě není žádný zázrak. Přesto je vidina zlepšení, protože se půjdou sklízet kompotové višně, kterých je na stromech více a proto se zlepší i výdělek.

Zahraniční dělníci vyžadují odměnu zhruba jeden tisíc korun za den sklizně.