Nejen vlci mají rádi maso

Nejen vlci mají rádi maso

Velkým tématem pro zemědělce v Krkonoších a přilehlém podhůří je ochrana hospodářských zvířat před vlky. Nejen vlci ale trápí chovatele.
 

Nedaleko Trutnova hospodaří chovatel ovcí, který se každoročně potýká s útoky krkavců na čerstvě narozená jehňata. Krkavci se naučili sledovat stádo matek v době bahnění a číhají na okamžik, kdy se jehně narodí. Ještě než jehně vstane, přiletí krkavci a vyklovou mu oči a jazyk. Jehňata následně umírají na vykrvácení. Jehně je bezbranné a matka vyčerpaná porodem nezvládá mládě bránit.
Problém trvá už několik let, rodina chovatele v době bahnění prakticky nespí a členové se střídají v hlídání stáda. Plašení krkavců například střelbou je kritizováno ostatními obyvateli obce, protože je ruší. Krkavec není chráněný dravec a škody, které způsobuje, nejsou kompenzovány od státu.
Snadným řešením by bylo vybudování stáje. Chovatelé ovcí ale vědí, že tato zvířata, jakkoliv jsou pro krajinu a péči o ni přínosem, nejsou příliš štědrým zdrojem příjmů.  Stavba stáje je ale vždy finančně velmi náročná, zejména pokud stádo čítá více než sto matek.
Jediným řešením se zatím jeví vytrvalost a zásoba silné kávy.