Národní zemědělské dotace příští rok klesnou téměř o polovinu

Národní zemědělské dotace příští rok klesnou téměř o polovinu

V rozpočtu ministerstva zemědělství (MZe) se na příští rok počítá s 2,7 miliardami Kč na národní dotace. Proti letošnímu roku je to o 2,3 miliardy méně.

MZe má podle návrhu rozpočtu v příštím roce hospodařit s výdaji 57,44 miliardy korun. Oproti letošnímu rozpočtu je to pokles o 3,8 procenta, tedy 2,24 miliardy korun. O snížení národních dotací mluvili dnes také poslanci na zemědělském výboru Sněmovny. Přijali usnesení, které žádá ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL), aby v příštím roce hledal další peníze na navýšení těchto dotací.

Podle informací Agrární komory má z národních dotací směřovat 1,88 miliardy korun do živočišné výroby, 305 milionů do rostlinné výroby, 317 milionů do potravinářství a 198 milionů na ostatní aktivity. Podrobnosti k programům zveřejní ministerstvo do konce roku.

Národní dotace v posledním období kompenzovaly ztráty především chovatelům prasat a drůbeže a snížení podpor může vést k větší orientaci podniků na výnosnější plodiny, jako jsou řepka nebo obiloviny. Agrární komora proto požaduje, aby byla výše národních dotací zachována na alespoň letošní úrovni pěti miliard Kč.

Celou informaci najdete ZDE.