Nařízení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ) k povolení aplikace Stutox

Nařízení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ) k povolení aplikace Stutox

Nařízení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ) k povolení aplikace Stutox II v dávce až 10 kg na hektar do nor (od 1.8. 2019) a k povolení aplikace Stutox II v dávce až 10 kg na hektar za využití plošné aplikace (rozmetání), a to od 5.8. 2019 do 2. 12. 2019. Obě rozhodnutí byla vydána po intervenci AK ČR a jednání s ministrem zemědělství minulý týden ve čtvrtek, která navazovala na data, která AK ČR Ministerstvu zemědělství poskytla na základě dotazníkového šetření mezi členskou základnou.  Plošná aplikace je podle rozhodnutí ÚKZUZ možná v těchto okresech: Beroun, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Bruntál, Břeclav, Česká Lípa, České Budějovice, Děčín, Domažlice, Hodonín, Chrudim, Hradec Králové, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karviná, Kladno, Klatovy, Kolín, Kroměříž, Kutná Hora, Litoměřice, Náchod, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Plzeň-jih, Plzeň-město, Plzeň-sever, Praha-východ, Prostějov, Přerov, Semily, Svitavy, Šumperk, Tábor, Tachov, Trutnov, Třebíč, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Vsetín, Vyškov, Zlín, Znojmo, Žďár nad Sázavou.

Zároveň během včerejšího jednání padlo několik důležitých poznatků, které by měli zemědělci jako uživatelé znát, byť třeba jen jako obranu proti mylným názorům laické veřejnosti, nicméně je důležité říci, že nejzásadnější zůstává bod č. 1, zbytek prosím berte jako doplňující, nikoli zásadní, informaci :

1)    Uživatel se řídí pokyny na etiketě, aplikuje ten, kdo má odpovídající způsobilost pro nakládání s přípravky (viz etiketa)
2)    Mimo „chemické“ likvidace je třeba k omezení populace využít (tam, kde je to možné) další metody včetně mechanického podrývání, hluboké orby a deratizace refugií (aplikace do nor sousedících se zemědělských pozemkem, tam kde je to možné) 
3)    K usmrcení jednoho hlodavce podle výrobce stačí jedna granule, množství 10kg na hektar by mělo být dostačující i na silnější populaci hraboše 
4)    Povolení umožňuje opakovanou aplikaci bez ochranné lhůty
5)    Přípravek se rozkládá v reakci na vzdušnou vlhkost, je třeba aplikovat v době, kdy je sucho, deště snižují účinnost přípravku
6)    Plošná aplikace není možná pro zeleninu (obava, že granule ulpí na zelenině, ochrana spotřebitele, na které trvalo Ministerstvo zdravotnictví), v sadech a lesích je možné aplikovat i plošně 
7)    Granule má zelenohnědou barvu (je na poli málo viditelná) a pro necílové organismy je neatraktivní (zkušenosti ukazují, že např. pro bažanty není přípravek atraktivní, tudíž ani smrtelný)
8)    Granule mají česnekový zápach, hraboš si je vyhledá senzoricky „po čichu“ a vtáhne si je do nory (instinktivní chování jako obrana před predátory), kde je konzumuje (není tak pravděpodobné, že ho sežere dravé ptactvo nebo např. kočka domácí atp.)  
9)    Hraboš umírá obvykle v rozmezí 30 minut až 2 hodin, do 4 hodin po požití není toxický pro predátory (rychle vyprchá a nehromadí se v životním prostředí ani v potravinovém řetězci) 
10)    Volně žijící živočichové (dravci) loví živou kořist, nesbírají mrtvé hlodavce a kořist vyvrhnou, tudíž nejsou přímo ohroženi