KRIZOVÝ ŠTÁB MZE, INFO

KRIZOVÝ ŠTÁB MZE, INFO

28.02.2022 | ČTK

Zasedá krizový štáb ministerstva zemědělství, řeší pomoc Ukrajině a dopady ruské invaze na zemědělství, potravinářství a příbuzné obory.
Úřad dříve uvedl, že žádné z dováženého zboží z Ukrajiny nemá tak strategický význam a nedováží se v takových objemech, aby se v případě potřeby nedalo nahradit importem z jiných zemí.

Případné omezení dovozu z Ukrajiny podle ministerstva významným způsobem neohrozí české výrobce. „S velkou pravděpodobností neovlivní ani růst cen dotčených komodit v ČR,“ uvedl úřad 15. února.

Agrární zahraniční obchod ČR s Ukrajinou loni vzrostl na 5,4 miliardy korun. Vývoz z ČR dosáhl 1,4 miliardy korun, dovoz činil čtyři miliardy korun. Nejvíce do ČR dováženým zbožím je od roku 2020 nedenaturovaný ethanol nad 80 procent. Celková cena dovezené komodity loni přesáhla 1,67 miliardy korun.

EU se podle místního zástupce pro zemědělství na Ukrajině Jegora Rešetnyka na ukrajinském agrárním vývozu loni podílela z 30,1 procenta. Server Politico dříve uvedl, že Ukrajina je pro EU čtvrtým největším externím zdrojem jídla dodávajícím 4,9 procenta potravin.

Na webu MZe bude spuštěna specializovaná stránka, kde lidé najdou základní informace k možnostem uplatnění v zemědělství, potravinářství i lesnictví. Firmy, které budou moci lidem z Ukrajiny práci nabídnout, zde najdou důležitá sdělení a kontakty. Pracovníci MZe jsou připraveni pomoci oběma stranám s propojením či vyřízením administrativy. Potřebné údaje budou k dispozici také v ukrajinštině a budou průběžně aktualizovány.

INFORMACE PRO OBČANY UKRAJINY A ČESKÉ ZAMĚSTNAVATELE – MINISTERSTVO ZEMĚDĚLSTVÍ:

Celá informace ZDE a ZDE.