Proběhlé protesty v Královéhradeckém kraji

Proběhlé protesty v Královéhradeckém kraji

Nosným tématem protestů zemědělců ve čtvrtek 22.2.2024 byl nesouhlas s konáním Evropské komise, která ztratila zpětnou vazbu s každodenní realitou života. Chceme řešit hlavní tři priority, u nichž věříme, že je široká shoda napříč zemědělci a to:

  • Řešení situace na trhu EU a vzniklých přebytků, nesouhlas s bezcelními dovozy ze zemí, kde zemědělci nemusí dodržovat shodné podmínky hospodaření
  • Snížení administrativní náročnosti hospodaření a byrokratických tlaků
  • Návrat k SZP respektující práci zemědělců, omezení nesmyslných požadavků vycházejících z neustálého akcentování Green Dealu.

Protestovalo se ve všech 5-ti okresech Královéhradeckého kraje.

Ve všech okresech proběhly protesty pokojně, bez jakýchkoliv konfliktů či dopravních nehod. Policie byla o protestech obeznámená a v některých místech asistovala při výjezdech techniky.

Do protestů se zapojili jak členové místních Okresních agrárních komor, tak nečlenové či členové jiných organizací včetně Asociace soukromého zemědělství. Téma protestů spojilo zemědělce napříč velikostí a většinu protestujících tvořily střední a malé podniky, nechyběli ani nejmenší soukromí zemědělci.

Okres Jičín

Protestu se zúčastnilo cca 60 vozidel, které jely po třech trasách (od Sobotky, Jičíněvse a Hořic) na kruhovou křižovatku v Úlibicích. Zde se setkali také s kolegy z Mladé Boleslavi (dalších cca 43 vozidel)

Okres Trutnov

Protestu se zúčastnilo 43 vozidel, které projížděly Trutnovem a následně jely na hraniční přechod Královec – Lubawka, kde došlo k setkání s polskými zemědělci.

Okres Náchod

Přibližně 60 vozidel se po pěti trasách (z Broumova, Žďáru nad Metují, Jaroměře, Nahořan a Bohuslavic) dopravilo na hraniční přechod Náchod – Kudowa-Słone, kde došlo k setkání s polskými zemědělci.

Okres Rychnov nad Kněžnou

Po silnici č.11 v úseku mezi Rybná nad Zdobnicí, Doudleby, Kostelec n/O, Týniště n/O a Blešno a po silnici č.14 v úseku mezi Vamberkem a Dobruškou projelo 50 vozidel zemědělské techniky.

Okres Hradec Králové

Z Dlouhých Dvorů se na Hradec Králové po státní silnici č.11 vydalo přes 30 vozidel, ke kterým se cestou připojovaly další. U kruhové křižovatky v Hradci Králové u ČKD čítala kolona již 53 vozidel, které se na kruhovém objezdu otočily a vydaly se do Hořic.

Děkujeme všem, kterým není osud českého zemědělství lhostejný!

Letáky ke stažení:

Partnerem Regionální agrární komory Královéhradeckého kraje je Královéhradecký kraj
KHK

Partnerem Regionální agrární komory Královéhradeckého kraje
je Smart Emailing

DALŠÍ AKTUALITY