Zdroj: ČSCHMS
Podle dostupných informací se zdá, že jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a čtyřmi jihoamerickými státy Argentinou, Uruguayí, Paraguayí a Brazílií, sdruženými v organizaci Mercosur, spějí do svého finále. Evropská komise chce zřejmě uzavřít dohodu s Mercosurem na nadcházejícím summitu G20 v Rio de Janeiru 18. a 19. listopadu 2024. Tím by vznikla největší zóna volného obchodu na světě. Proti dohodě dlouhodobě vystupují evropské zemědělské organizace mající obavy zejména z levného dovozu potravin. Proti přijetí dohody se dlouhodobě vymezuje i náš svaz. Dohoda stanoví vyšší dovoz masa a cukru do EU, mimo jiné výměnou za vývoz automobilů.
Asociace evropských farmářů (Copa) je tím velmi znepokojena. Spolu s asociacemi evropských družstev (Cogeca), mladých farmářů (CEJA), zemědělských svazů (EFFAT) a zaměstnavatelů (GEOPA) Copa striktně odmítá ratifikaci této dohody. Vyzývají Evropskou komisi, aby jednání okamžitě zastavila.
Podle asociací by výsledek jednání o dohodě o volném obchodu mezi EU a Mercosurem vystavil zemědělsko-potravinářský sektor EU nekalé soutěži, což bude mít negativní dopad na příjmy zemědělců, mzdy, pracovní podmínky a zaměstnanost zemědělců. Současný návrh nepřispívá ke zvyšování sociálních a environmentálních standardů v zemích Mercosuru.
Kompenzační fond má zabránit znevýhodnění
Ačkoli je EU odhodlána dosahovat ambiciózních cílů v oblasti životního prostředí, zástupci zemědělců mají za to, že dohoda Mercosur, ani s dodatkovým protokolem, nebude obsahovat silné, závazné a vymahatelné záruky k zajištění ochrany životního prostředí a dodržování lidských a pracovních práv.
Podle zpráv se zdá, že Komise chce zřídit kompenzační fond pro evropské zemědělce, aby zmírnila negativní důsledky obchodní dohody. Z pohledu zemědělců ale tento krok neřeší hlavní problémy této obchodní dohody.
Určený obchodní komisař tlačí na dohody
Na uzavření dohody tlačí zejména designovaný komisař pro obchod příští Evropské komise Maroš Šefčovič. Tento slovenský politik to dal Evropskému parlamentu jasně najevo. Dohodu se bude snažit dostat přes cílovou pásku co nejdříve, vyplývá z odpovědi kandidáta. Předpokladem je, aby byly brány v úvahu zájmy a hodnoty EU.
Budoucí obchodní politika EU by podle Šefčoviče měla napomoci i podpoře udržitelného rozvoje na globální úrovni. To by mělo být zajištěno prostřednictvím samostatných kapitol o udržitelnosti v obchodních dohodách a ve Světové obchodní organizaci (WTO). Konkrétně zmiňuje mimo jiné pařížské klimatické cíle, rámcovou dohodu o zachování biodiverzity přijatou v roce 2022 a standardy Mezinárodní organizace práce (ILO).
Bude zajímavé sledovat, zda Šefčovič získá snadnou podporu parlamentu. 4. listopadu bude jedním z prvních kandidátů na komisaře, kteří budou odpovídat na otázky Evropského parlamentu.