Česko je opět zemí bez výskytu ptačí chřipky. Oznámila to Světová organizace pro zdraví zvířat, vyplývá z tiskové zprávy Státní veterinární správy (SVS). Zařazení mezi země bez ptačí chřipky podle správy pomůže obchodu s drůbeží a drůbežími produkty do třetích zemí. Letos veterináři zaznamenali v Česku 28 ohnisek ptačí chřipky, poslední 19. března.
První letošní ohnisko potvrdila veterinární správa 2. ledna v malochovu drůbeže v Horních Slověnicích na Českobudějovicku. Poslední ohnisko zaznamenala správa 19. března rovněž na Českobudějovicku. Za letošní rok vyhlásila pět ohnisek v komerčních chovech a 23 v malochovech drůbeže. Takové rozšíření nákazy podle správy stačí k tomu, aby ČR získala označení země bez výskytu ptačí chřipky.
Zásadní podmínkou, aby země mohla být zařazená mezi státy bez výskytu ptačí chřipky, je uplynutí minimálně 28 dnů od ukončení dezinfekce v posledním postiženém chovu, uvedla veterinární správa. Země musí také doložit, jak dohlíží na šíření nákazy a prokázat nepřítomnost viru v chovech. O status může země přijít, pokud se nákaza opět prokáže v komerčním chovu drůbeže.
Získání označení země bez výskytu ptačí chřipky představuje podle veterinární správy podstatný krok pro uvolnění obchodu s drůbeží a drůbežími produkty se státy mimo Evropskou unii. Chovatelé, kteří vyváží zvířata a živočišné produkty, nemusí ve svých chovech dělat některá vyšetření, která jsou nutná, pokud země status bez výskytu ptačí chřipky nemá. Informaci mimo jiné zveřejní světová organizace na svých webových stránkách, kde bude přístupná dalším 183 zemím.
V roce 2023 plnila ČR kritéria například pro označení země bez vztekliny, tuberkulózy skotu, afrického moru koní nebo klasického moru prasat.
Zdroj: ČTK