Za škody po vlcích a vydrách hradecký kraj vyplatil 261.000 Kč

Za škody po vlcích a vydrách hradecký kraj vyplatil 261.000 Kč

Královéhradecký kraj vyplatil letos zatím devíti chovatelům celkem 261.000 korun za škody způsobené vlky a vydrami. Poslední trojice dostala peníze v těchto dnech poté, co je uvolnilo na krajský účet ministerstvo financí a celkem si rozdělí 150.000 korun. Informoval o tom Jiří Klemt z krajského úřadu.

 

 

„Jde hlavně o škody na ovcích a rybách způsobené některým ze zvláště chráněných živočichů,“ oznámil Klemt. Chovatelé, jimž způsobil škodu zvláště chráněný živočich, mohou od roku 2002 žádat o odškodnění prostřednictvím nárokové dotace ministerstva financí. Musí ale předložit podrobnou dokumentaci o škodách, v případě ztrát způsobených vlky i zprávu veterináře a potvrzení místně příslušného orgánu na ochranu přírody a krajiny. Loni kraj za tyto škody vyplatil 340.534 korun.

Zpráva přichází v době, kdy ochranáři zveřejnili snímky dalších vlků na Broumovsku, kteří za dva roky zadávili desítky hospodářských zvířat, zejména ovcí.

Podle Klemta čeká na vyřízení dalších 13 žádostí o náhradu v celkové výši 210.000 korun. „Chovatel na vyřízení žádosti při předložení všech náležitostí a dokumentace čeká zhruba tři čtyři měsíce,“ uvedl Klemt.

V jedné ze tří posledně vyřízených žádostí šlo o škody způsobené vlkem v lokalitě Jestřebích hor, ve dvou dalších případech napáchala škody vydra říční. „Chovatelé byli z Rychnovska, Trutnovska a Hradecka,“ uvedl krajský radní Karel Klíma odpovědný za vodní hospodářství, životní prostředí a zemědělství.

Ochranáři tento týden zveřejnili nové záznamy vlků z fotopastí na Broumovsku, které zachytily letos v říjnu na několika místech letošní vlčata, nejvíce tři jedince. Je to důkaz, že se tyto šelmy u hranic s Polskem v severní části Královéhradeckého kraje úspěšně rozmnožují už druhou sezonu. Na Broumovsku se tak prý pohybuje minimálně pět vlků.

Podle CHKO Broumovsko bylo loni na Broumovsku nahlášeno 89 potvrzených případů zraněných a usmrcených ovcí, šest koz a osm telat a letos zatím 92 ovcí, tři telata a jalovice.

První novodobé trvalé výskyty vlků jsou na Broumovsku potvrzené od roku 2015. Poprvé vlky v oblasti zachytila fotopast loni v létě. Broumovští vlci pocházejí z Lužice z polsko-německého pomezí. Lužičtí vlci oproti karpatským, kteří se drží spíše v horách, dávají přednost mírně zvlněné krajině.

Zdroj: ekolist.cz

http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-skody-po-vlcich-a-vydrach-hradecky-kraj-vyplatil-261-000-kc